صنعت خودرو و قطعه سازی

جزئیات دقیق ، ظرافت و دقت بالای پرینتر های سه بعدی مواردی بسیار پرکاربرد و جذابی برای خودروسازان است. از این ظرافت برای نمایش دقیق طراحی های جدید و کانسپت ها استفاده میشود. استفاده تنها از نرم افزار های طراحی به تنهایی برای مشاهده و بررسی ایرادات در مرحله طراحی کافی نبستند . استفاده دیگر از پرینت سه بعدی در این مرحله، تست آیرودینامیک خودرو است.

تکنولوژی پرینت سه بعدی امکان ساخت سریع یک نمونه اولیه را به خودروساز میدهد . تکنولوژِ ی پرینت سه بعدی امروزه یکی از کاربردی ترین راه های اعتبارسنجی نمونه های اولیه است. این اعتبارسنجی ، میتواند بررسی یک قطعه ساده تولید شده یا حتی یک نمونه در ابعاد بزرگ باشد .

به طور کلی استفاده از پرینت سه بعدی منجر به کاهش هزینه و زمان ساخت میشود . عمده تولیدات در صنعت خودروسازی با استفاده از دستگاه تراش  CNC  استفاده میشود. از معایب این دستگاه هزینه بالا و طولانی بودن زمان ساخت است. استفاده از پرینت سه بعدی منجر به کاهش زمان و هزینه میشود . این کاهش هزینه مخصوصا در ساخت قطعات پیچیده نمود پیدا میکند . ساخت یک قطعه پیچیده با ابزار های قدیمی نیازمند چندین مرحله ساخت و تولید است که نتیجه آن اتلاف مواد اولیه میشود.