پرینترهای سه بعدی

پرینترهای سه بعدی چگونه کار می کنند؟

مدل سازی سریع چیست؟

مدل­ سازی سریع ، به تکنولوژی اطلاق می­گردد که توسط آن می­توان طراحی­ های سه بعدی، طراحی شده به کمک رایانه (CAD) را به طور اتوماتیک به صورت یک مدل فیزیکی قابل لمس ساخت. این تکنولوژی با نام­های دیگری نظیر ساخت دیجیتالی، پرینترهای سه بعدی ، تصویرسازی جامد، تولید لایه به لایه و تولید افزایشی نیز شناخته می­شود.

واژه مدل سازی سریع از آن رو به این تکنولوژی اطلاق می­گردد که ساخت یک مدل از روی نمونه سه بعدی رایانه­ای با مواد مختلف نظیر چوب و یا فلزات مختلف با به کارگیری ابزارهای گوناگون، در اکثر مواقع، از یک روز تا چند ماه ممکن است به طول بینجامد، از طرفی این ابزارها غالبا اتوماتیک نبوده و نیاز به یک اپراتور دارد که در نتیجه مهارت اپراتور نیز در زمان ساخت دخیل می­ باشد، در صورتی که در روش­های مدل­سازی سه بعدی، بسته به اندازه قطعه، این فرآیند کم­تر از یک روز و در گاهی موارد در چند دقیقه طی می­شود، و تنها کافیست نمونه سه بعدی آماده ­سازی شده و به دستگاه داده شود.

سایر روش ها:

با گسترش روزافزون فناوری، بر تنوع و تعداد روش­های مدل­سازی سریع، همچنان افزوده می­شود اما با توجه به رقابت بسیار شدید در این زمینه، بسیاری از روش­ها در همان ایده اولی باقی مانده ­اند و تعدادی نیز تنها در مجامع علمی مطرح هستند و در صنعت جایی ندارند.

تعدادی نیز در صنعت جایگاه خود را داشته­ اند اما به تدریج کمرنگ شده­ اند، چرا که در روش­های جدید تلاش بر افزایش سرعت، دقت و کیفیت و از طرفی کاهش هزینه می­ باشد که این موارد رقابت شدیدی را به دنبال دارد. تکنولوژی مدل­سازی سریع، تکنولوژی جدیدی محسوب نمی­شود و تاریخچه آن بر می­گردد به دهه 60 میلادی که اولین پایه­ های آن توسط پروفسور هربرت ولکر ایجاد شد. ایشان اولین مباحث تئوری از دیدگاه سه بعدی اجسام را ارائه دادند که به روش­ها و محاسبات ریاضی برای ساخت قطعه سه­ بعدی منجر شد. اما اولین انگیزه­ ها در سال 1987 با تلاش­های آقای کارل دکارد ایجاد شد.

ایشان با تاباندن لیزر، بر روی لایه­ های از پودر فلزی، توانستند یک مدل سه بعدی را لایه به لایه بسازند. اولین وسیله نمونه­ سازی سریع توسط آقای چارلز هال به ثبت رسید. بسیاری ایشان را پدر صنعت نمونه ­سازی سریع می­دانند روش آقای هال، روش معروف SLA می­باشد.

روش DLP متداول

نحوه عملکرد روش DLP

در پرینترهای سه بعدی DLP، در ابتدا قطعه سه بعدی توسط نرم افزار، به ضخامت های مساوی برش داده می شود. نرم افزار های تجاری زیادی برای این منظور وجود دارد که بالطبع هر شرکت سازنده دستگاه برای خود یک نرم افزار نیز تعبیه کرده است.

شرکت کارنوجم نیز نرم افزار تخصصی خود را در این زمینه دارا می­باشد.

پرینتر سه بعدی
پرینتر سه بعدی

فرمت فایل های سه بعدی مورد استفاده در پرینترهای سه بعدی، عمدتا .stl می­باشد که توسط شرکت 3ddreams ارائه شده است. با استفاده از این فرمت، نرم افزارهای مختلف، فایل را به لایه تبدیل می­کنند.

پرینتر سه بعدی
پرینتر سه بعدی

تصویری از سطح مقطع بر روی سطحی از رزین تابانده شده و همین پروسه برای تمامی لایه های مدل تکرار می گردد تا در نهایت یک مدل سه بعدی ایجاد گردد.

لازم به ذکر می باشد که بعد از پرینت هر لایه صفحه ساخت به اندازه ضخامت تعیین شده به سمت بالا حرکت نموده و رزین جدید جهت لایه بعدی فراهم می شود. شمای کلی از این روش در شکل زیر نمایش داده شده است.

روش DLP
روش DLP

مراحل کار روش DLP به صورت کامل نیز در شکل زیر نمایش داده شده است:

مراحل کار روش DLP
مراحل کار روش DLP
بدون نظر

ارسال دیدگاه